Salah, Dembélé, Raphinha, ale i Kimmich a Pedri. Kdo míří za Zlatým míčem?
9 min read
ZDROJ: Liverpool FC
Fotbalovou veřejností hojně diskutovaná anketa Zlatý míč vždy budí silné emoce. Ať to byl souboj Messi VS Ronaldo, ocenění kariéry Luky Modriće nebo zrušení ‘Lewandowskiho ročníku’, vždy je o čem mluvit. Kdo míří na Ballon d’or letos?

Od 50 let minulého století udělované ocenění v anketě Ballon d’or francouzského časopisu France Football zachvátí rok co rok na podzim fotbalové prostředí. Zástupci novinářské obce svými hlasy rozhodnou, jak dle jejich úsudku vypadala za uplynulý rok nejlepší stovka fotbalistů a kdo byl tím vůbec individuálně nejlepším.
Zohledňovat se mají tři kritéria, individuální výkony, týmové výkony a úspěchy a také fair play. Přesto se žádný ročník neobejde bez hlasité kritiky, označující Ballon d’or za nic víc než jen soutěž popularity. 90 minut se tedy přidává do debaty a servíruje sedmičku fotbalistů, kteří by na čele ankety neměli chybět.
Raphinha
28letý křídelník Barcelony překvapuje mnohé svými výkony v kádru Hansiho Flicka, S Katalánci na čele tabulky La Ligy, Raphinha hraje s bilancí 13+10 (článek vzniká v průběhu rozehraného víkendového hracího dne, pozn. redakce) klíčovou roli v ataku Blaugrana na ligové prvenství.
Třináct zásahů tuto sezonu znamená dorovnání gólového zápisu z prvních dvou sezon ve Španělsku v součtu. Zároveň jde o překonání průlomové sezony 2021/22, kdy Raphinha v barvách Leeds skóroval jedenáctkrát. Aby se dvojciferná ligová bilance brazilského ofenzivníka necítila osamocena, přidal navrch ještě jedenáct gólů a pět asistencí v deseti duelech Ligy mistrů.
Kdo by byl však z Raphinhova přínosu v šoku, nevěnoval poslední dva roky velkou pozornost jeho individuálním metrikám. Ačkoliv totiž značí 0,53 vstřelených branek za devadesát minut značný posun vpřed, 3,37 střeleckých pokusů každé dohrané utkání je nejnižší kadence, jakou Raphinha zaznamenal od příchodu do Barcelony. Jednoduchý pohled na ‘shot map’ pak vykresluje o poznání menší podíl zakončení z pravého kraje pokutového území. Namísto toho přesunul Raphinha své snažení více do středu soupeřova vápna.
Obdobně i počet připravených střeleckých příležitostí pro spoluhráče poklesl oproti loňské, nezměrné hodnotě 5,9 na stále elitních 5,4. Minulou sezonu komplikovaně odvolaný kouč Barcelony Xavi však v tvůrčí roli preferoval İlkaye Gündoğana. Letos v lize 23gólový Robert Lewandowski jistě oceňuje, že Hansi Flick, kouč se kterým společně v Bayernu vyhráli v roce 2020 treble, vypustil Raphinhu z lavičky.
Pedri
Raphinha by však měl mít konkurenci v honu za Zlatým míčem i přímo v kabině na Camp Nou. Za úspěchy Flickovi Barcelony stojí do velké míry za parádním útokem skrytý Pedri. Letos stažený více do pole, 40 ze 43 dosavadních utkání nastoupil 22letý Španěl na pozici středního záložníka, nejčastěji v double-povitu s Frankiem de Jongem či Marc Casadém.
Jen několik málo jednotek středních záložníků kompletuje více průnikových přihrávek než Pedriho 9,75 za devadesát minut a ani čistokrevná desítka by se nestyděla za 4,6 připravených střeleckých příležitostí za stejnou časovou jednotku.
Po letech sužovaných zraněními k dispozici pro 89 % utkání La Ligy v základní sestavě a naprosto neomylně v milionářské soutěži, Pedriho trajektorie nabrala zase trend k těm nejvyšším vrcholům. Jak napsal fotbalový analytik na síti X @InvertTheWing:
“Jak Pedri tak Joshua Kimmich mají letos lepší sezonu než Jude Bellingham minulý rok. Proč byl Bellingham považován za favorita na zisk Ballon D’or, ale kromě fanoušků Bayernu a Barcelony se o Pedrim a Kimmichovi nikdo nebaví?”
Joshua Kimmich
K druhému ‘Invertovaným křídelníkem’ jmenovanému. Začněme quizovou otázkou: Na kolik gólech Německa se při dvojutkání Ligy národů s Itálií podílel Joshua Kimmich? Připomeňme, skóre v součtu obou zápasů bylo 5:4. A odpověď? Na všech. Kimmich jeden gól vstřelil a čtyři připravil. Že jste o tom snad ani neslyšeli? Nojo, zato kdyby takhle zaválel právě ten Bellingham…
Kapitán Německé reprezentace a nově, po prodloužení smlouvy, hráč Bayernu Mnichov až do roku 2029 byl ještě loni pod trenérem Tuchelem zpochybňovaný s tvrzeními, že nemůže figurovat v záloze německého kouče. Mnohými byl odesílán na pravý kraj obrany. 30letý univerzál ale jako by si řekl, že ovládne obě pozice. Za reprezentaci Juliana Nagelsmanna kraluje zkraje zatímco v Bayernu Vincenta Kompanyho – nejvíce dominantní verzi německého Rekordmeistera od odchodu Pepa Guardioly – plní stěžejní roli ve středu pole.

Má odehráno 91 % dostupných minut v Bundeslize, v UCL a Pokalu, kde už Bayern teda vypadl s Leverkusenem Xabiho Alonsa, nechyběl ani minutu. Pět **asistencí v Lize mistrů a 1+6 v Bundeslize, ale hlavně druhý nejvyšší počet průnikových přihrávek za posledních 365 dní mezi středními záložníky v Evropě, hned v závěsu za Granitem Xhakou, a taky pět připravených střeleckých příležitostí za devadesát minut, to je životopis, který by si měli hlasující v anketě Zlatý míč nechat stranou.
Ousmane Dembélé
Vykliďte mu prostor a on zazáří, Ousmane Dembélé se po odchodech hvězd PSG v čele s Kylianem Mbappém rozstřílel do podoby dosud nevídané. Však francouzský křídelník nasázel dvouciferný počet branek jen jednou ve své kariéře, v ročníku 2015/16 ještě jako hráč Rennais, když se trefil dvanáctkrát. A co ta působivá sezona v Dortmundu, namítnete? To Dembélé tvořil víc než skóroval a ročník 16/17 zakončil ve žlutočerných barvách s bilancí 6+13. Aktuálních 21 vstřelených ligových branek je tady skutečně rarita.
Co je působivější, Dembélé vyběhl jen cirka ke dvoum třetinám ligových minut. Nastupující napříč útokem týmu Luise Enriqueho, i z pozice nominální devítky pokrývá bývalý útočník Barcelony křídelní prostory a jeho sedm tref v Lize mistrů dává PSG naději, že by svou vysněnou trofej evropského šampiona mohli letos katarským vlastníkům doručit.
Alessandro Bastoni & Federico Dimarco
Jeden z levostranné dvojice milánského Interu by neměl na seznamu chybět. Aktuální lídr Serie A, a obhájce titulu z ročníku 23/24, má sestavu nabitou od brankáře Sommera, přes zálohu s Calhanoğlu či Barellou až po útok tradičně tažený dvojicí Martínez, Thuram. Nad nimi všemi však vyčnívají levý střední obránce Alessandro Bastoni a levý křídelní obránce Federico Dimarco.
Bastoni patří v 25 letech mezi relativní benjamínky velmi zkušené sestavy Nerazzurri. Za klub už ale nasbíral bezmála 250 startů a patří k neomylným pilířům základní sestavy trenéra Inzaghiho. O defenzivních schopnostech nemůže být u opory druhé nejlepší obrany v Itálii pochyb. Nadmíru výjimečný v propracované rozehrávce Interu, Bastoniho zdobí schopnost vyvést balón výše do pole. Však jej také Inzaghi letos využil už i v roli na kraji, zaskakujíce za Federica Dimarca.
Alphonso Davies z Bayernu Mnichov před svým zraněním sbíral ovace za způsob, jakým se vrátil do formy a stal se znovu jednou z nejpůsobivějších ofenzivních hrozeb z pozice nominálně levého obránce. V prachu za sebou však v tomto srovnání nechává Kanaďana Federico Dimarco, hráč který se na svém postu řadí do nejhůře elitních pěti procent ve srovnání obdržených průnikových přihrávek, kontaktů s míčem v pokutovém území soupeře, vytvořených střeleckých příležitostí, předpokládaných asistencí, střel na branku, xG i skutečně vstřelených gólů a mohli bychom pokračovat.
Mohamed Salah
‘Po Kloppovi to s nima půjde z kopce’, říkalo se o Liverpoolu. Reds aktuálně s 12bodovým náskokem na druhý Arsenal a ziskem 70 bodů z úvodních 29 duelů Premier League na čele tabulky, Liverpool má v ofenzivě jasného tahouna.
Mohamed Salah zapsal v aktuálním ročníku nejvyšší anglické soutěže už 27 branek a přidal 17 asistencí. Navíc nevynechal málem ani minutu na hřišti. V Lize mistrů, kde Reds vypadli s PSG v osmifinále, přidal bilanci 3+4.
Z části platí tvrzení, poukazující na letos ještě zredukované defenzivní povinnosti egyptského útočníka. Ubylo z čísel napadání a úplně se vytratila jakákoliv vzpomínka na snad jen apetit jít blokovat zakončení soupeře. Namísto toho vyčkává Salah na roveň s posledním obráncem soupeře, připravený potrestat naivitu obrany oponenta.
Virgil van Dijk
A ačkoliv se Liverpool může chválit nejlepší ofenzivou v Premier League, defenziva rozhodně nezaostává. Alespoň co do čísel. S 27 inkasovanými góly má jen londýnský Arsenal lepší rekord. Složením a individuální kvalitou už je to přiznaně horší.
Není už kontroverzní tvrdit, že Andrew Robertsona (31) dohnal věk a Konstantinos Tsimikas je možná výbornou, ale stále zjevně dvojkou. Trent Alexander-Arnold možná není takový defenzivní neuměl jak o něm mnozí tvrdí, jeho přednosti jsou ale primárně jinde a Conor Bradley je stále mladý talent. Ibrahim Konaté dostává příslibu se kterým přicházel, před ním a Virgilem van Dijkem ale nestojí ta nejvíc neproniknutelná záložní dvojice. Gravenberch a Mac Allister se možná vyznačují exkvizitním balancem, s Kantém v nejlepších letech si je ale nedovolí srovnávat ani nadšení příznivci Liverpoolu.
Kromě tradičně bezmála neomylné úspěšnosti v napadání a prvotřídní práci s míčem u nohy je tu navíc ještě jeden neopomenutelný přínos Virgila van Dijka. A sice jeho schopnost dirigovat hru kolem sebe. Chcete chválit postavení a rozhodování Ryana Gravenbercha? Podívejte se o řadu hlouběji kdo mu radí a dává povely.
