Čeští mladíci v zahraničí: V jakých klubech máme zastoupení?
8 min readVšichni známe hráče jako Tomáš Souček, Patrik Schick a Adam Hložek, ale jak si naši krajánci vedou v zahraničních akademiích? V tomto článku se vám pokusíme přiblížit talentované mladíky v prestižních klubech. Od Nedvědova nástupce po potenciální náhradu legendárního Vardyho!
Adam Sosna – Juventus Turín
Zmínil jsem Nedvědova nástupce – Adam Sosna, sedmnáctiletý levý křídelník momentálně působí v Primaveře turínského velkoklubu, kam byl povýšen po úspěšné loňské sezóně v kategorii u17 kde nasbíral 11 golů a 7 asistencí ve 22 zápasech a téměř se svým týmem došel až za titulem nebýt AS Řím, které Juventus vyřadilo v semifinále kategorie u17. Sosna se ukázal i na Euro do 17 let kde si připsal 2 asistence a byl hlavní hvězdou českého výběru spolu s Markem Naskosem ze Slavie. Talentovaný rodák z Chelčic tak pokračuje ve šlépějích Pavla Nedvěda, stejně jako se o to pokoušeli Roman Macek a Nicolas Penner. Přejeme Adamovi, aby byl v této cestě úspěšnější, než jeho předchůdci!
Yannick Eduardo – RB Lipsko (De Graafschap)
Syn české matky a angolského otce, narozený v Kadani, letošní sezónu tráví na hostování v nizozemském De Graafschapu. V Nizozemsku to zná, vyrostl tam a tuto zemi i reprezentuje na juniorské úrovni. Má však české občanství, a to by mu umožnilo v budoucnu změnit svou fotbalovou příslušnost na mezinárodní úrovni. Letošní sezóna je pro vytáhlého útočníka první na seniorské úrovni, zatím stihl zapsat jednu asistenci během tří zápasů. Není to však žádný nazdárek, v Lipsku si ho velice cení a mají ho za velký příslib do budoucna. Aby ne, když v loňské sezóně za Lipskou U19 nasázel v juniorské Lize Mistrů 5 gólů v 7 zápasech, a v ligové soutěži 18 gólů a 3 asistence za 26 zápasů! Dokonce se i dvakrát dostal na lavičku „A“ týmu při zápase Bundesligy, ani jednou však do zápasu nenaskočil. Česko-nizozemský klenot se však určitě vyplatí sledovat!
Orian Goren – FC Barcelona
Tato virální senzace obletěla svět českého fotbalu před nedávnem. Čech v La Masii! Ale ne tak docela… 15letý střední záložník reprezentuje Izrael, zemi, ve které se narodil a vyrostl. Před jeho přesunem do proslulé akademie hrál v akademii Maccabi Petah Tikva, celku, za nějž nastupoval i u nás „proslulý“ Tal Ben Haim. Goren však má i české občanství a v budoucnu by tak teoreticky mohl upřednostnit kariéru za náš národní tým. Ve španělských mediích se o něm mluví jako o velkém talentu, někteří ho dokonce přirovnávají k Andrési Iniestovi. Uvidíme, kam poputují další kroky mladé hvězdičky.
Josh King – Leicester City
Nenechte se zmást, není to norský forvard, jenž v listopadu 2016 skóroval i proti české reprezentaci. Nicméně nějaká podobnost krom jména by se najít dala. Česko-skotský klučina je také hrotový útočník a také strávil většinu (v jeho případě celou) kariéru na ostrovech. Perspektivní talent loni nastupoval v Premier League u18, kde dal v 7 zápasech 5 golů a i z omezené minutáže tak vytěžil maximum, letos se tak dočkal povýšení do B týmu a bude tak nastupovat v soutěži Premier League 2 určené pro hráče do 21 let. Nutno podotknout, že Josh oslaví 18té narozeniny až v březnu! I to dokládá, jak talentovaný tento hráč opravdu je, na rozdíl od Eduarda a Gorena se však King rozhodl reprezentovat Česko a už tak má na svém kontě 4 zápasy za reprezentaci U16.
Djordjije Medenica – Getafe
Světe div se, Jiří Letáček není jediným českým gólmanem hrajícím za klub z předměstí Madridu. Bývalý baníkovec ani nebyl prvním z této dvojice kdo se do Španělska dostal. Djordjije Medenica mladý gólman se srbskými kořeny vyrůstal v Praze, kde i začínal s fotbalem. Z akademie Aritmy Praha si ho do své roku 2021 vytáhla pražská Dukla, ve které však vydržel pouhé 2 roky a hned se stěhoval za ještě mnohem perspektivnějším angažmá do Španělského hlavního města. Perspektivní brankář už se dokonce šestkrát objevil i na lavičce La Ligy, na debut na seniorské úrovni, tak v 17 letech zatím čeká. Medenica si v březnu odbyl svůj debut za českou U18 a o jeho reprezentační příslušnost se tak prozatím strachovat nemusíme.
Leoš Tupec – Bologna
Na Apeninském poloostrově má svůj domov i jiný nadějný Čech. Leoš Tupec, 16letý stoper, jenž se narodil v Ústí nad Orlicí a do města proslulého špagetami přestoupil z Pardubic. V momentální sezóně si podle serveru transfermarkt.de zatím připsal pouze jeden start, a to bylo v italské soutěži u17. Mladý obránce do Itálie dorazil teprve letos v lednu, je tím pádem ve hvězdách, jak úspěšný bude a jestli se prosadí v seniorském týmu klubu, který letos hraje Ligu Mistrů. Za juniorskou reprezentaci do 16 let má Leoš momentálně na kontě 4 starty.
Kryštof Čížek & Alex Honajzer – TSG Hoffenheim
Češi a Hoffenheim, to už je takový malý evergreen, zajímavé je že Robin Hranáč nebyl první letní posilou německého účastníka Evropské Ligy z českých trávníků. Ještě před ním podepsal s německým klubem Kryštof Čížek, velice talentovaný střední záložník, který strávil dlouhou dobu v akademii Slavie. Podobně jako Sosna na sebe Čížek upozornil na Euru do 17 let, kde, přestože byl nejmladším členem českého kádru, byl zároveň jedním z nejvýraznějších hráčů naší reprezentace na celém turnaji. Hoffenheim tak za mladého záložníka zaplatil nicotnou přestupovou částku (Čížek neměl se Slavií podepsanou profesionální smlouvu) a těšil se z velkého příslibu do budoucna.
16letý Čížek tak v akademii vesnického klubu doplnil o dva roky staršího Alexe Honajzera, který nastupuje o kategorii výš v U19. Honajzer do Německa přestoupil před dvěma lety z Ostravského Baníku a od té doby stihl v akademii vyhrát double v kategorii U19. Honajzera však bohužel téměř celou minulou sezónu, kdy se tento úspěch stal realitou, sužovala zranění kolene a kotníku. Vynechal tak podstatnou část sezóny. V Německu s ním však počítají a doufají, že se talentovaný záložník přes toto břemeno přenese a ukáže, jaký talent v něm dřímá.
Oliver Kruger – De Graafschap
Nadějný brankář se na rozdíl od svého klubového kolegy Eduarda narodil v Nizozemsku. V kontrastu s Eduardem však reprezentuje Česko a už má na svém kontě starty za U16 a U15. V Graafschapu Kruger fotbalově vyrůstal až do roku 2019, kdy ho v jedenácti letech odkoupilo věhlasné PSV Eindhoven v jehož akademii ještě donedávna působil. Letos v létě přišla změna a Kruger se navrátil do klubu, kde s fotbalem začínal. Bohužel zatím bude nastupovat za juniorské týmy nizozemského celku a s Eduardem, na nějž sází „A“ tým, se tak na hřišti nejspíš nepotká.
Filip Lissah – Swansea City
Versatilní obránce je jedním z nejstarších na tomto seznamu. Tomu napovídá i fakt že začíná pomalu nakukovat do seniorského výběru prestižního velšského celku. Filip, jak jsem již psal, je velice versatilní a krom jeho primární pozice na stoperu, dokáže zahrát i na pravém kraji obrany, nebo jako v záloze jako štít. Jeden zápas ve velšském poháru dokonce odehrál i na hrotu útoku! Před jeho přesunem do Walesu nastupoval Lissah za juniorské výběry Chelsea a pár startů má také za výběr U18 klubu Derby County. Svou budoucnost však spojil se Swansea, kde letos v březnu podepsal první profesionální smlouvu, a dokonce už za Labutě, jak se týmu přezdívá, nastoupil i na 14 minut v FA Cupu proti Bournemouthu. Do reprezentace zatím úspěšně povolán nebyl, nebyl však povolán ani do té anglické na jejíž nabídku nejspíš stále čeká.
Levi Katsell – New England Revolution
Nejmladší hráč na našem seznamu (a to už je co říct, když zmiňujeme i Oriana Gorena, jemuž je 15!), čtrnáctiletý Levi Katsell je rozhodně i jedním z nejexotičtějších jmen na seznamu. Narozen v San Diegu v Kalifornii, Levi momentálně hraje za výběr do 15 let v akademii New England Revolution, tradičního celku MLS. Podobně jako Čížek je Levi Katsell kreativní záložník hrající především na pozici „desítky“ nebo „osmičky“. Loni v dubnu se počet jeho golů za U15 týmu z Foxborough dmul na čísle 3, načež dostal pozvání do české reprezentace do 15 let, se kterou absolvoval týdenní tréninkový kemp. Debut v českých barvách ho však zatím čeká.
Čeští fotbalisté běhají všude možně po světě, uvidíme, co se z těchto nadějí vyklube. Třeba najdeme nového Nedvěda, nového Rosického, nebo Kollera… Nebo bude každý ze zmíněných psát svůj vlastní osud a za pár let budeme místo Barošů a Čechů hledat nové Čížky a Krugery… Ale to ukáže až čas.