Komentář: Je současný počet týmů na ME ku prospěchu fotbalu?
4 min readNa ME v Německu startuje 24 fotbalových národních týmů. Z celkového počtu postupuje do vyřazovacích bojů týmů šestnáct. Osm z nich se tedy po základní skupině s evropským šampionátem loučí. Ze třetích míst základní skupiny postupují čtyři nejlepší reprezentace s nejvíce body a nejlepším skóre. Na dva čeká černý Petr. Je tento systém spravedlivý?
Před rozhodujícími bitvami ve skupině dochází k jistým spekulacím, co a jaký výsledek různé týmy potřebují. Vezměme si například skupinu E (Belgie, Ukrajina, Slovensko, Rumunsko). Všechny čtyři reprezentace mají po dvou duelech ve skupině shodně tři body. Slovensko s Rumunskem potřebují k jistotě postupu získat bod. Pikantností je, že v posledním zápase na sebe oba narazí ve vzájemném klání. Jeden ze soupeřů jistě postoupí dál, ale můžou postoupit oba. Stačí k tomu jediné, remíza!
ME je z velké části i hodně velká vypočítavost
Ve středu je den D pro Československý fotbal. Naši musí bezpodmínečně srazit Turka, pokud ne, jede tým v čele s trenérem Ivanem Haškem domů již po základní skupině. Za specifických okolností by stačila i remíza, ale to bude jasné až po odehrání zbývajících zápasů. Nepostoupit však z této skupiny by bylo bráno jako hotové fiasko. Chybět bude zraněný útočník Patrik Schick, což v součtu může být nakonec i v souboji s Tureckem výhoda. Vsadit více na týmovost a ne individualitu.
Naši bratři ze Slovenska mají lehčí úlohu. Úkol je neprohrát s Rumunskem. Jak už jsem nahoře zmínil, oběma stačí remíza. Jak se říká: Ve fotbale musíte jít občas štěstíčku naproti…
Bookmakeři sázkových kanceláří už pár dní dopředu vypsali kurz na remízu v zápase Slovenska proti Rumunsku, kterou považují za naprosto tutovou. Kurz na kříž je nějakých 2,1 ku 1. Plichta se v obecné rovině kurzů za normálních okolností pohybuje kolem 3,4 ku 1.
Spekulace přibývají. Pokud zápas skončí vítězstvím jednoho z týmů, je všechno v pořádku. Naopak když souboj skončí remízou, přibude spousty názorů, že systém současného ME v kopané je silně nedomyšlený a nahrává k vypočítavosti všech zainteresovaných stran na šampionátu.
Dřívější šampionáty o šestnácti týmech měly větší logiku
Vzpomeňme například na EURO 2004 v Portugalsku. 16 družstev ve čtyřech skupinách. První dva ze skupiny rovnou do čtvrtfinále. Půlka postoupila, půlka jela domů. Nestalo se tak, že by postoupil celek se třemi body a třeba i bez jediné výhry ve skupině, jako je tomu v dnešní době. Nedocházelo k matematickým spekulacím a hrálo se na vítězství.
Co se před dvaceti lety nepovedlo, bylo zařazení stříbrného gólu do pravidel. Na ten dojela jako jediná v historii jen Česká republika. Řecko nás v semifinále v prodloužení právě tímto pravidlem popravilo a nebyl čas na srovnání. Všichni víme, že se řecká reprezentace v čele s německým koučem Otto Rehhagelem probetonovala k celkovému vítězství na šampionátu.
I tak měly ME v rokách minulých daleko větší kouzlo, než právě teď. Další fotbalové ME v roce 2028 bude pořádat Británie a Irsko. V roce 2032 poté Itálie s Tureckem. Nečeká se, že se fotbal ubere k modelu z dob minulých. Počet účastníků i v budoucích letech zůstanou na čísle 24. Naopak se mluvilo o dalším rozšíření, což by byla naprostá fotbalová katastrofa.
Pokud by se ještě rozšiřovalo, na závěrečném turnaji by v uvozovkách chyběla z celé Evropy pouze reprezentace Andorry, Lichtenštejnska, San Marina či Gibraltaru…