90min.cz

fotbalový deník – zprávy, komentáře, rozhovory

Syndrom druhé sezony? Ale kde že, v Anglii je móda sestupovat okamžitě

6 min read
Dibling, Southampton, Premier League

Foto: Southampton FC (facebook)

V posledních letech zažívají nováčci v Premier League střet s realitou. Syndrom druhé sezony nahrazuje propad zpět do Championship hned v prvním roce. Třeba Sheffield United jej navíc doplnil rekordem v počtu inkasovaných branek. Který tým je historicky vůbec nejhorší?

Aktuální sezona potvrzuje trend těch posledních. Týmy, které čerstvě postoupily do Premier League se na nejvyšší úrovni trápí a častokrát ani nejsou konkurenceschopné. Momentálně jsou všichni 3 nováčci nejvyšší anglické soutěže u dna ligové tabulky. Southampton doposud navíc získal pouze 6 bodů, a to už jsme za polovinou soutěže. Před sezonou na St. Mary’s Stadium dorazilo více než 10 nových hráčů, ani tak to na level nejprestižnější ligové soutěže nestačí. Pro Saints navíc nejde o první podobnou sezonu. Už při jejich posledním působení v Premier League v sezoně 2022/23 zapsali pouze 25 bodů. Na záchranu tehdy týmu z jižního pobřeží chybělo 11 bodů.

Podobnou zkušenost mají z loňských sezon i Burnley nebo už i výše zmíněný Sheffield. Blades v loňské sezoně inkasovali až 104x, což se nikomu v minulosti nepodařilo. Burnley pod vedením Vincenta Kompanyho sice získalo o 8 bodů více, ale na záchranu to nestačilo, a to především kvůli špatnému vstupu do sezony. Nejblíže k záchraně byl Luton, ten ovšem v boji až do samotného konce sezony nestačil na Nottingham Forrest a o 6 bodů sestoupil znovu o patro níž.

Zmíněný Nottingham hraje nejvyšší soutěž už třetím rokem. Společně s Bournemouthem postoupily v sezoně 2021/22 a od té doby se na nejvyšším levelu drží. Jde o poslední případy, kdy týmy ihned nespadly zpět do Championship. Před nimi se to podařilo také Leeds United, který hrál Premier League taktéž po dobu tří let. Ostatní postupující z posledních let vydrželi mezi elitou maximálně 2 sezony.

Proč tomu tak je?

Obě soutěže jsou sami o sobě velmi vyrovnané, rozdíl je však v kvalitě obou divizí. Ačkoliv se to nemusí zdát, tak nejvyšší anglická soutěž je oproti té druhé o dost kvalitnější. V této souvislosti jsou velmi důležité přestupy po postupu z Championship.

Právě zde přichází jeden z problémů, přestupů se sice po postupu do Premier League dělá hodně, ale spíše jde o známá jména, které nemají kvalitu na to, aby zvedly kvalitu celého mužstva. Saints například koupili Taylora Harwooda-Bellise za 23 milionů eur, který nikdy předtím nehrál Premier League. Leicester koupil Jordana Ayewa sice jen za 6 milionů eur, ale ghanský záložník už týmu příliš nenabídne. Někdy do týmů přicházejí spíše mladí hráči, kteří sice mají potenciál, ale kvalitu okamžitě nepřinesou. Southampton před letošní sezonou přivedl 12 hráčů a výsledky nejsou nikde. Burnley před loňskou sezonou nakoupilo až 7 hráčů mladších 23 let, k záchraně to ale nestačilo.

S přestupy souvisí ještě příjem financí. Celky v nejvyšší divizi mají o dost lepší příjmy než klub, který po několika letech ve 2. nejvyšší soutěži postoupil o patro výš. Největší vliv mají příjmy z televizních práv. Z propastného rozdílu v bohatství usvědčují obě nejvyšší anglické soutěže tzv. parachute payment. Týmy, které sestoupily dostávají po dobu tří let peníze od fotbalové asociace, aby se vyrovnali s nižšími příjmy v Championship a nezkrachovali.

V neposlední řadě týmy řeší zbrkle situaci na trenérském postu. Jakmile se začne prohrávat, tak vlivem tlaku médií, orientovaných na Premier League, i hrozby sestupu, spojené s jeho finančními důsledky, občas majitelé volí unáhlené vyhazovy trenérů, ačkoliv nemají vyřešenou adekvátní náhradu.

Historicky nejhorší týmy Premier League

Aston Villa – 2015/16

Ani celku, který nyní hraje Ligu mistrů a bojuje o nejvyšší ligová místa se nevyhnul špatný ročník. V sezoně 2015/16 Villains uhráli pouhopouhých 17 bodů, přičemž zapsali jen 3 výhry a skončili po právu na úplném dně tabulky. Celek z Villa Parku před zmíněnou sezonou prodal klíčové opory Christiana Bentekeho a Fabiana Delpha, které se nepodařilo nahradit. Celý tým dokázal skórovat pouze 27x a řadí se tak mezi nejhorší týmy historie Premier League. Sestupovou sezonu tehdy zažil i 27letý Libor Kozák.

Huddersfield Town – 2018/19

Huddersfield dokázal v sezoně 2016/17 postoupit do nejvyšší soutěže, kde ve své úvodní sezoně obsadil 16. místo a vyhl se tak sestupu. Bohužel v následující sezoně se podobný zázrak už nepodařil. Při zisku 16ti bodů z toho bylo poslední místo a zřejmě to byla na dlouhou dobu poslední sezona mezi elitou. Huddersfield momentálně hraje v League One, tedy až ve 3. nejvyšší anglické soutěži. Z tehdejšího kádru čtenáč vzpomene snad jen na australského středopolaře Aarona Mooye, který v nejvyšší ligové soutěži odehrál 96 zápasů.

Sheffield United – 2023/2024

Na pomyslném 3. místě se nachází loňský Sheffield. Zdá se to až neuvěřitelné, že tým, který jako první dostal více než 100 branek v ligovém ročníku, není na celkovém 1. místě. Navíc Blades inkasovali hned 57 branek na domácím hřišti, což je také rekord. Tým uhrál pouhých 16 bodů a skončil také na posledním místě. Momentálně je celek manažera Chrise Wildera na dobré cestě k návratu, jelikož se s Leedsem přetahuje o vedoucí pozici v Championship.

Analýza: Matěj Jurásek v Norwich. Do čeho český talent v Championship vstupuje?

Sunderland – 2005/06

Sunderland tehdy po postupu ihned spadl znovu o patro níž. Zajímavostí je, že zisk 15 bodů stanovil nový rekord v nejnižším počtu získaných bodů v historii, ten předtím patřil taktéž Sunderlandu a to ze sezony 2002/03, kdy Black Cats získali 19 bodů. Ačkoliv celek nastřílel o 5 branek více než 3 roky zpět, tak poslední místo v tabulce odvrátit nešlo. Trenér McCarthy byl tehdy odvolán až v únoru, při dnešních poměrech by určitě nevydržel do konce poloviny soutěže.

Derby County – 2007/08

Fanoušek anglického fotbalu jistě o rekordně špatné sezoně Derby County slyšel. Tým z Derbyshire byl tehdy nováčkem nejvyšší soutěže a jejich snažení působí neuvěřitelně dodnes. Za celou sezonu uhrálo Derby pouze jedinou výhru, a to 2:1 na domácím stadionu proti Newcastlu. Vedení se sezonu snažilo zachránit v zimním přestupovém období příchody zkušených hráčů Dannyho Millse, Robbiehp Savage, Roye Carrolla a Alana Stubbse, přestupy už ale ničemu nepomohly. Za celý ročník Rams uhráli pouze 11 bodů, což se ještě nikomu nepodařilo zopakovat. Gólový rozdíl -69, který je taktéž dodnes nejhorším v historii, se podařilo dorovnat Sheffieldu ve zmíněné sezoně 2023/24.


Našli jste v textu nerovnalost? Dejte nám o ní vědět na email chyba@90min.cz.

Autor

5 1 hlasovat
Hodnocení článku
Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
Ukaž všechny komentáře
0
Would love your thoughts, please comment.x